Meet the Staff

Staff List – 2023/2024

Robin Bertrand

Interim Consultant Headteacher

Olu’ Odunsi

Interim Deputy Headteacher

Halui Angus

Interim Deputy Headteacher

Michelle Holifield

Assistant Headteacher & Teacher of English, History & RP

Rani Tandon (DSL)

Assistant Headteacher & Designated Safeguarding Lead

Derek Wells

Assistant Headteacher, Teacher of Maths & in charge of data, timetabling & exams

Ben Guest

Head of Humanities & Teacher of Geography, PE & Citizenship

Matthew Baker

Head of PE & Vocational Studies & Teacher of PE, Mathematics

Lisa Henderson

Head of Science & Teacher of Science

Lewis Holifield

Head of English & Teacher of English, Maths, History & Arts Award

Tim Walker

Teacher

Anthony Alazia

Teacher

Joan Guiste

Teacher

Becky Clark

Teacher

Adam Riley

Teacher

Suzy Ditta

Head of Targeted Support Team

Amy Bird

Art Teacher

Anthea Dobry

Teacher of English

Tracy Knowles

Teacher

Lorrise Denham-Walters

Teacher

Anne Peake

Educational Psychologist & Deputy DSL

Debbie Ball

SENCo

Jon Robson

Interim Cover Supervisor

Stephanie Fisher

Higher-Level Teaching Assistant (TST)

Karen Young

Higher-Level Teaching Assistant

Jordan Newman

Higher-Level Teaching Assistant (TST)

Kate Quarterman

Higher-Level Teaching Assistant

Kate Vaughan-Fowler

Teaching Assistant

Lauren Morey

Teaching Assistant (TST)

Rebecca LePrevost

Teaching Assistant

Jeanette McCarthy

Teaching Assistant

Molly Reeves

Teaching Assistant

Sophie Hernandez-Luis

Teaching Assistant

Christina Katso

Teaching Assistant

Laura Richards

Teaching Assistant

Lucy Kempton

Teaching Assistant

Katarina McVann

Teaching Assistant

Teresa Clack

Teaching Assistant

Rachel Hayes

Teaching Assistant

Sian Hobson

Teaching Assistant

Callum Wade

Teaching Assistant

Joseph Gothard

Teaching Assistant

Annie Gibson-Sexton

Teaching Assistant

Michelle Harraway

Teaching Assistant

CJ Henderson

Teaching Assistant

Emmanuelle Riehl

Teaching Assistant

Sarah Twiselton

Teaching Assistant

Tim Sissons

Teaching Assistant

Harry Punni

Head of Care & Deputy DSL

Sam Patterson

Deputy Head of Care

Neroni Genus

School Business Manager (Interim)

Rachel Eley

Office & Finance Manager & PA to Headteacher

Sue Smith

Office Administrator

Ed Davies

Network Manager

Sally Cross

Cook

Deborah Singh

Kitchen Assistant

Becky Carvell

Kitchen Assistant

Katrina Isham

Kitchen Assistant

James Hay

Interim Site Manager

Leila Cross

Site Administrator

Carlos Goncalves De Melo

Cleaner

Carl Howells

Site Security

 

X